reede, juuli 22, 2016

Meite pere kirivöö

Lubage mul teile esitada meie pere päris oma kirivööd, mille muster ei tohiks olla ühegi juba loodud Pöide kihelkonna kirivöö mustri koopia. Ma vähemalt loodan :) Sest selle mustri algne kuju pärineb mu abikaasa esivanemate erakogust, mille mustrit ja värvi valikuid ma oma soovi järgi veidike muutsin. Nii moodustus midagi täiesti uut aga samas jäi alles seos esivanematega. 


Miks ma tegin täiesti uue, mitte ei järginud täpselt vana kirivöö mustriridu. No ma olen selles suhtes natuke jonnakas :D Nimelt ei usu ma, et terve kihelkonna naised kõik kandsid täpselt ühesuguseid rahvariideid ja aastast aastase ikka ja jälle ühesuguseid mustreid lõid. Seda on nii paganama raske uskuda, sest ei tea ma ka praegu ühtegi naist, kes tahaks täpselt samasuguse kleidiga peole minna, mis kellelgi juba seljas on. Ning ei usu ma ka seda, et kui Pöide kihelkonna mees omale Põltsamaalt naise võttis, siis too noorik kaasavaraks vaid Pöide kihelkonna rahvarõivaid teha vorpis. Ju tema veimevakka ikka Põltsamaa mustritega asjad sattusid ja hiljem need mustrid ka tema käsitöös koos Pöide mustritega mängima hakkasid. Miks muidu me sarnaseid detaile erinevate kihelkonna rahvarõivastelt leida võime? Ning kui Põltsamaa nooriku loodud rahvarõivad pärandusid põlvest põlve edasi Pöide kihelkonnas, siis nüüdseks muuseumis on nad ka kirjas kui Pöide kihelkonna rahvariided. Olgugi, et valmistaja ja mingid mustrid on Põltsamaa päritolu :D Seega ei tohiks öelda, et kui sa hakkad rahvarõivaid looma, pead sa tegema kellegi loodud rõivaste ja mustrite koopia. Muidugi kui sinu eesmärk on teha koopiat, siis see on sinu õigus ning mitte keegi ei tohi seda hukka mõista. Aga mina tahan midagi täiesti oma, midagi mille sisse on kirjutatud minu ja minu pere lugu. Kust sa leiad, midagi mu mehe päritolust ja midagi mis näitab, kust olen mina pärit. Midagi mis on päris meite oma ja täitsa Pöide kihelkonna rahvarõivas :D Seega hinda kõrgelt ja ära unusta vanu looduid mustreid, kuid ära karda jätta jälge iseenda loovusest ;)


Pöide kihelkonna kirivöö aastast 2016. Pikkust 280 cm, koos narmastega 303 cm. Narmad punutud 6 väiksemasse palmikusse, mis on ühtselt kokku seotud. Kasutatud halli linast lõime ja sinist, punast ning rohelist lambavillast lõime. Kirivöö on 6,5 cm lai. Kirivöö omanik Helena.

3 kommentaari:

Dello pagariäri ütles ...

tubli.

Unknown ütles ...

Tere! Kas tellimise peale ka Pöide kirivöö teeksite?

Sirje ütles ...

Usun, et saaksin hakkama. Aga muidugi oleneb mustrist ja tähtajast. Kui veel huvitatud oled, siis võta anna märku. Saame detailidest täpsemalt arutada.